Преговорите между САЩ и Иран завършиха конструктивно въпреки заплахите на Тръмп

Преговорите между САЩ и Иран в Швейцария са приключили с конструктивен резултат, съобщиха международните посредници в ранните часове на деня. Техническите разговори ще продължат по-късно тази седмица, след като напредъкът беше временно забавен от остри изявления на американския президент Доналд Тръмп.

​Отмяна на санкции и икономическо възстановяване

​Иранският външен министър Абас Арагчи обяви, че санкциите срещу петролния сектор на страната му са били отменени, а част от замразените ирански активи в чужбина вече са освободени. По думите му в Иран вече е стартиран „мащабен план за възстановяване и развитие“.

​Посредниците в диалога – Пакистан и Катар разпространиха съвместно изявление, в което се посочва, че Вашингтон и Техеран са се споразумели за създаването на Комитет на високо ниво. Неговата цел ще бъде да осигурява „политически надзор върху посредничеството“. Работни групи, подчинени на комитета, ще ръководят преговорите в секторите на ядрените въпроси, санкциите и механизмите за прилагане на двустранното споразумение. Медиаторите определиха постигнатия напредък като „окуражаващ“ – резултат, който изненада наблюдателите след дълъг период на несигурност.

​Заплахите на Тръмп и реакцията на Техеран

​Само часове преди успешното приключване на кръга, ирански източник съобщи пред CNN, че разговорите са изпаднали в пълна безизходица. Причината бе интервю на Доналд Тръмп за Fox News, в което той заплаши да възобнови бомбардировките срещу Иран и да поеме контрола над Ормузкия проток. „Ако не сключат сделка, ще събираме такси“, заяви тогава американският президент.

​Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаей потвърди пред държавните медии, че Техеран първоначално е отказал да продължи диалога веднага след излъчването на заплахите.

​Изявлението на Тръмп веднага предизвика скок в международните цени на петрола. По-късно американският лидер смекчи тона, като заяви, че новото споразумение между САЩ и Иран ще гарантира, че проливът ще остане „постоянно безплатен“.

​Горещата точка „Ормузки проток“ и конфликтът в Ливан

​Въпреки напрежението, Катар и Пакистан обявиха, че двете държави са спрели избора си на конкретен механизъм за сигурност – създадена е директна „линия за комуникация“ за управление на инциденти в Ормузкия проток. Мярката има за цел „да избегне инциденти и недоразумения с цел безопасно преминаване на търговски кораби“ за 60-дневния преходен период, заложен в споразумението. Това върна надеждите за стабилизиране на ключовия за световната търговия с петрол регион.

​Основно предизвикателство пред пълното стабилизиране на отношенията остава продължаващият конфликт между Израел и „Хизбула“ в Ливан, който не стихва въпреки подновеното споразумение за примирие.

​За да се гарантира спирането на военните операции там, САЩ и Иран са се договорили за създаването на т.нар. „клетка за деконфликт“ (координационен център за избягване на военни сблъсъци) с участието на Ливан и посредничеството на Доха и Исламабад.

​Според иранския външен министър Арагчи, именно ефективността на този координационен център ще бъде „първият истински тест“ за устойчивостта на новото споразумение.

Previous
Previous

​Обрат в Колумбия: Подкрепеният от Тръмп „Ел Тигре“ печели президентския вот

Next
Next

Британските медии прогнозират оставка на Стармър до часове