Киър Стармър подаде оставка. Ще бъде ли Анди Бърнъм следващият премиер на Великобритания?

Британският министър-председател Киър Стармър официално обяви, че подава оставка и се оттегля от лидерския пост в Лейбъристката партия. Той обаче ще остане начело на правителството до избора на негов наследник, обещавайки плавно и организирано предаване на властта

​Малко след изявлението му стана ясно, че депутатът Анди Бърнъм се включва в надпреварата за премиерския стол, получавайки ключова подкрепа от влиятелни фигури в партията.

​Равносметката на Стармър: „Винаги съм поставял страната на първо място“

​В емоционално обръщение пред обществеността Киър Стармър направи равносметка на двегодишното си управление и промените, които е осъществил, след като изведе лейбъристите до убедителна победа на парламентарните избори през юли 2024 г.

​„Когато преди две години прекрачих прага на „Даунинг стрийт“ 10, това беше най-гордият момент в живота ми“, заяви Стармър, напускайки премиерската резиденция заедно със съпругата си под аплодисментите на събралите се хора.


​Премиерът в оставка посочи, че решението му да се оттегли е продиктувано от вътрешнопартийни дискусии за това дали той е най-подходящият лидер, който да поведе лейбъристите към следващите избори.

  • ​„Чух отговора на партията си на този въпрос и го приемам с достойнство“, допълни той.

  • ​„Винаги съм поставял на първо място страната, която обичам.“

  • ​Стармър подчерта, че бъдещият лидер ще поеме държава, която е „по-силна и по-справедлива, отколкото беше преди две години“.

​В края на речта си той благодари на колегите си и администрацията, като сподели, че сега смята да се посвети на семейството си: „Да бъда възможно най-добрият съпруг на моята невероятна съпруга Вик и възможно най-добрият баща за нашите прекрасни деца“.

​Графикът за избор на нов лидер

​Стармър вече е провел разговор с крал Чарлз III, за да го информира за решението си. Графикът за предаването на властта предвижда:

Анди Бърнъм излиза като фаворит за наследник

​Само няколко часа след речта на Стармър, депутатът от Лейбъристката партия Анди Бърнъм обяви, че ще се кандидатира за поста, предава Ройтерс. Бърнъм наскоро се завърна в Камарата на общините, след като спечели частичните избори в Мейкърфийлд.

​Кандидатурата му получи сериозен тласък, след като бившият министър на здравеопазването Уес Стрийтинг се оттегли от евентуална надпревара и публично подкрепи Бърнъм.

​„Убеден съм, че под ръководството на Бърнъм ще има място за идеите ми за „прогресивния капитализъм“, заяви Стрийтинг, който през май подаде оставка от правителството на Стармър в знак на протест.


​С тази подкрепа Бърнъм се очертава като ранен фаворит в предстоящата вътрешнопартийна битка, която трябва да приключи преди парламентът да възобнови работата си през септември.

Previous
Previous

Разпитаха Олег Невзоров за незаконното строителство в местността „Баба Алино“

Next
Next

​Обрат в Колумбия: Подкрепеният от Тръмп „Ел Тигре“ печели президентския вот