Киър Стармър подаде оставка. Ще бъде ли Анди Бърнъм следващият премиер на Великобритания?
Британският министър-председател Киър Стармър официално обяви, че подава оставка и се оттегля от лидерския пост в Лейбъристката партия. Той обаче ще остане начело на правителството до избора на негов наследник, обещавайки плавно и организирано предаване на властта
Малко след изявлението му стана ясно, че депутатът Анди Бърнъм се включва в надпреварата за премиерския стол, получавайки ключова подкрепа от влиятелни фигури в партията.
Равносметката на Стармър: „Винаги съм поставял страната на първо място“
В емоционално обръщение пред обществеността Киър Стармър направи равносметка на двегодишното си управление и промените, които е осъществил, след като изведе лейбъристите до убедителна победа на парламентарните избори през юли 2024 г.
„Когато преди две години прекрачих прага на „Даунинг стрийт“ 10, това беше най-гордият момент в живота ми“, заяви Стармър, напускайки премиерската резиденция заедно със съпругата си под аплодисментите на събралите се хора.
Премиерът в оставка посочи, че решението му да се оттегли е продиктувано от вътрешнопартийни дискусии за това дали той е най-подходящият лидер, който да поведе лейбъристите към следващите избори.
„Чух отговора на партията си на този въпрос и го приемам с достойнство“, допълни той.
„Винаги съм поставял на първо място страната, която обичам.“
Стармър подчерта, че бъдещият лидер ще поеме държава, която е „по-силна и по-справедлива, отколкото беше преди две години“.
В края на речта си той благодари на колегите си и администрацията, като сподели, че сега смята да се посвети на семейството си: „Да бъда възможно най-добрият съпруг на моята невероятна съпруга Вик и възможно най-добрият баща за нашите прекрасни деца“.
Графикът за избор на нов лидер
Стармър вече е провел разговор с крал Чарлз III, за да го информира за решението си. Графикът за предаването на властта предвижда:
Анди Бърнъм излиза като фаворит за наследник
Само няколко часа след речта на Стармър, депутатът от Лейбъристката партия Анди Бърнъм обяви, че ще се кандидатира за поста, предава Ройтерс. Бърнъм наскоро се завърна в Камарата на общините, след като спечели частичните избори в Мейкърфийлд.
Кандидатурата му получи сериозен тласък, след като бившият министър на здравеопазването Уес Стрийтинг се оттегли от евентуална надпревара и публично подкрепи Бърнъм.
„Убеден съм, че под ръководството на Бърнъм ще има място за идеите ми за „прогресивния капитализъм“, заяви Стрийтинг, който през май подаде оставка от правителството на Стармър в знак на протест.
С тази подкрепа Бърнъм се очертава като ранен фаворит в предстоящата вътрешнопартийна битка, която трябва да приключи преди парламентът да възобнови работата си през септември.