Иран и САЩ отново си размениха военни удари
Корпусът на гвардейците на ислямската революция атакува американски бази в региона, след като Вашингтон порази цели на иранска територия заради нападение срещу търговски кораб
Ответният удар на Техеран
Иранската армия обяви, че е извършила серия от удари срещу позиции на американските сили в Близкия изток. Според официално съобщение на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР), действията им са в отговор на по-ранни атаки от страна на Вашингтон.
„В отговор на агресията, военноморските сили на КСИР нанесоха удари срещу местата за разполагане на американските военни в региона“, цитира изявлението на военните иранската новинарска агенция Tasnim.
Предисторията: Американската атака и инцидентът в Ормузкия проток
До ескалацията се стигна, след като Централното командване на САЩ (CENTCOM) потвърди, че американски самолети са нанесли удари по обекти на иранска територия. Операцията е била предприета като директен отговор на нападение срещу цивилен плавателен съд.
Какво бе поразено от САЩ?
Складове за ракети и дронове;
Крайбрежни радарни съоръжения.
Военната акция на Вашингтон е последвала атака с дронове камикадзе срещу товарния кораб Ever Lovely, плаващ под сингапурски флаг. Инцидентът е станал на 25 юни в стратегическия Ормузки проток.
Позицията на Вашингтон
От CENTCOM бяха категорични, че нападението срещу цивилния плавателен съд е грубо нарушение на международното право.
„Атаката срещу цивилния кораб представлява нарушение на прекратяването на огъня и свободата на корабоплаването“, се казва в официалното изявление на американското командване.
Оттам допълват, че американските сили в региона остават в пълна готовност, като ще продължат да гарантират безопасността на търговското корабоплаване през Ормузкия проток и да следят стриктно за спазването на международните споразумения от страна на Иран.